Sıkça Sorulan Sorular

Evet, farklı olabilir. Siparişinizi oluştururken adres adımında ya da üyeliğinize giriş yaparak adreslerim menüsü altından bu güncellemeyi yapabilirsiniz.

 Kargo kaynaklı bir gecikme söz konusu olmadığı takdirdeKargo firmasına teslim edilen sipariş 1-4 iş günü içerisinde tarafınıza ulaştırılmaktadır. 

 

Adresinizde bulunamadığınızdan dolayı siparişiniz teslim edilemediyse, ilgili kargo şirketinin adresinize en yakın şubesinden 3 gün içerisinde kargonuzu teslim alabilirsiniz.
Bu noktada süreci doğru işletmek problemin en kısa sürede çözülmesi adına oldukça önemlidir. Siparişlerinizin tamamı uzman ekiplerimiz tarafından özenle paketlenerek ilgili kargo şirketine teslim edilmektedir. Ürünleriniz, kargo şirketinin iki farklı aktarma merkezinden geçerek sizlere teslim edilmektedir. Bu nedenle taşıma sırasında ürünlerde açılma/patlama gibi sorunlar çok nadir de olsa yaşanabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için paketinizi teslim alırken kontrol etmeniz, herhangi bir sorunda ise tutanak ile birlikte kargo görevlisine iade etmeniz oldukça önemlidir. Aksi halde sorumluluk maalesef siz müşterilerimize ait olmaktadır.

Hayır yapılmıyor.
Resmi tatillerde gelen siparişler İlk mesai günü itibari ile siparişiniz işleme alınır. 

      

  Cuma saat 17'den (pandemi yasaklarından dolayı) sonra gelen siparişler Pazartesi günü  işleme alınır.
  Cumartesi (pandemi yasaklarından dolayı) sonra gelen siparişler Pazartesi günü  işleme alınır.
  Pazar günlerinde gelen siparişler Pazartesi günü  işleme alınır.
Ambalajı açılmış/tahrip edilmiş/bozulmuş ürünlerin kanunda öngörülen haller dışında iadesi ve değişimi yapılamamaktadır.
Yükleniyor...